enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Amerika Vize için Gerekli Evraklar?

Amerika Vize için Gerekli Evraklar?

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar

50 eyaletten oluşan Amerika; çok kültürlü ve popüler yapısı ile herkesin hayallerini süslemektedir. Seyahat, eğitim veya iş imkânlarından yararlanmak için her yıl ülkeye seyahat ediliyor. Ülkenin başkenti Washington’dur. Para birimi olarak Amerikan dolarını kullanıyor. Amerika geniş ticaret alanlarına sahip olsa da turizmden de ülkeye gelir sağlanmaktadır. Özellikle petrol üretiminde birinci sırada yer alan ülke, yer altı kaynakları bakımından da zengin bir ülkedir. Türk vatandaşları da dahil olmak üzere ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler, Amerikan vizesine sahip olmak zorundadır.

Yeşil pasaport sahibi olsanız bile Amerika vizesi almak gerekir. Vize başvurusu aşamasında hangi amaçla seyahat ettiğini önemli bir noktadır. Özellikle vize başvurusunda mülakattan geçeceğiniz için hareket ve davranışlarınıza çok dikkat etmeniz gerekir. Amerika vizesi gerekli evraklar; pasaport, vize başvuru formu, DS 160 vizesi başvuru formu, nüfus cüzdan fotokopisi, 50 mmx50mm vesikalık fotoğraf, uçak ve otel rezervasyonu, sağlık sigortası, seyahat masraf belgeleri ve mesleğe göre mesleki belgeler vize için gerekli evraklardandır.

Amerika Vize Türleri

Amerika B1 B2 Ne Demek Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışında herhangi bir ülkeye gitseniz bile pasaporttan sonra mutlaka vize şartı sağlayan ülkeler için vize çıkartmak gerekiyor.

Vize tek tip olacak şekilde düzenlenmemiştir. Ticari, turistlik veya öğrenci gibi alanlar için farklı tipte vizeler bulunuyor. Bu yüzden hangi amaçla yurtdışına çıkacağınızı, kendi alanınıza ait vize tipini seçerek, ona uygun formu doldurmalısınız. Amerika’ya seyahat etmek isteyen kişiler; B1 B2 vizesi almak için bazı belgeleri tamamlamaları gerekmektedir.

B1 vizesi Nedir?; 6 aylık bir süre için, ticari veya mesleki toplantılar için verilen vize tipidir. Bu vize tipi için 5×5 mm fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, parmak izi gibi genel belgeler dışında kişinin özel durumuna bağlı olarak ekstra belgeler de istene bilmektedir. B2 vizesi; turistlik amaçlı seyahat etmenizi sağlayan bir vize tipidir. B2 vizesinin de 6 aylık geçerliliği bulunmaktadır. Bu vize tipinde, aile olarak seyahat edilecekse, ailenin her bireyine vize verilmektedir. Bu vize tipini alan kişiler Amerika’da çalışma ve eğitim hakkında sahip değildir. B1 ve B2 vizesi için gerekli belgeler, genel istenen evraklar dışında, size ve mesleğinize özel ekstra belge istenmektedir.

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika’da dil eğitimi, üniversite eğitimi veya lise eğitimi almak isteyen öğrenciler; sürekli ikamet edecekleri göçmen vizesine sahip olmaları gerekir. Yurtdışında her ülkenin kendisine göre uyarlanmış olan eğitim vizeleri bulunmaktadır. Amerika’da da öğrenci vizesini ifade eden vize tipi F1 ve M1 vizesi olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu vize tipinin maddeleri içerisinde size uygun eğitim alacağınız alanın adı yer almaktadır. F1 öğrenci vizesi kapsamında; lise, üniversite, özel okul, ruhban okulu, konservatuar ve farklı akademik alanda almak istediğiniz eğitimler olacak şekilde sınıflandırılmıştır.

M1 vizesi de meslek alanları ile ilgili sınıflandırılan bir vize tipidir. Amerika öğrenci vizesi için gerekli evraklar, genel yurtdışına çıkmak için öğrencilerden istenen belgelerden oluşur.

  • Nüfus cüzdan fotokopisi,
  • Fotoğraf,
  • Pasaport, dilekçe,
  • DS 160 formu, l-20 formu, l-539 formu, SEVİS l- 901 dekontu,
  • Diploma ve dil yeterliliğini gösteren belgeler istenmektedir.
  • Öğrenci olarak vize alacak kişiler, erken başvuru yaparak, kısa sürede sonuç alabilirler. Başvuru için beklemeden, evraklar hazırladığı anda, başvurunun yapılmasını tavsiye ederiz.

Amerika Vizesi Emekliler İçin Gerekli Evraklar

Amerika’ya seyahat için kullanılan turistik amaçlı vize tipi, emekliler için de geçerli bir vize olarak verilmektedir. Emekli olarak vize başvurusu yapacak olan kişiler, daha uzun vadede Amerika’da kalabilmek için formlarını ve istenen belgelerini eksiksiz bir şekilde doldurarak, zamanında teslim etmelidir. Başvurunuz için sizi ilgilendiren vize tipini doğru seçmediğiniz takdirde, vize başvurunuz reddedilebilir. Çok büyük bir titizlikle incelenen belgelerin, eksiksiz ve doğru olması önemlidir.

Konsolosluğa vereceğiniz belgeler ve konuşmalarınızla mülakata tutularak, ülkenize geri döneceğiniz konusunda konsolosluğa güven vermelisiniz. Amerika vizesi emekliler için gerekli evraklar, banka dökümü, DS 160 başvuru formu, emekli cüzdanı fotokopisi, dilekçe, seyahat sigortası ve talep edilen bazı belgeler ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika Ziyaretçi Vizesi Talep Dilekçesi

Amerika’ya veya farklı bir ülkeye seyahat edecek kişiler, belli standart belgeleri tamamlamak zorundadır. Bu istenen evraklar içerisinde en önemli belge ziyaretçi talep dilekçesidir. Amerika Ziyaretçi Vizesi Talep Dilekçesi; şirket ortakları, şirket çalışanları, öğrenci, ev hanımları, emekli ve çalışanlar olarak sınıflara ayırmıştır. Sınıflanan dilekçe içeriklerine baktığımızda; ülkeye ne amaçla gidileceği ve ülkenin verdiği vize süresini aşmamak şartıyla kalma garantisi veren bir dilekçe örneğidir. Dilekçeyi hazırlayan kişiler, belli süre sonra ülkelerine döneceklerinin garantisini verseler de konsoloslukla birebir mülakatta da kişinin hal ve hareketlerini gözlemlenmektedirler.

Amerika Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Ülkeler; yurtdışından gelecek vatandaşların, kendi masraflarını kendilerince karşılayabilecek seviyede olmalarının garantisini istemektedir. Turistik seyahat amaçlı, öğrenci olarak veya emekli olarak vize başvurusu yaptığınızda, hazırladığınız dilekçede, kendi masraflarınızı karşılayacağınıza dair garanti verme amaçlı, bankada bir miktar paranız olması gerekiyor. Amerika vizesi için bankada ne kadar para olmalı sorusu, kimi insanlar için yanlış bir algı oluşturmaktadır. Sizden zengin olup olmadığınızı ölçen bir belge değil, seyahat boyunca paranızın size yetip yetmeyeceğinin garantisini istenmektedir.

Bu miktarı belirleyen sınır, seyahatinizin haftalık mı aylık mı olduğu ile alakalıdır. 1 haftalık bir gezi planınız varsa haftalık ne kadar masrafınız olacağını belirleyen bir rakamı bankada bulundurmanız yeterlidir. Haftalık kısa süreli seyahatlerde az miktar dolar yeterli olurken, lisans eğitimi almak için uzun süreli kalmak isterseniz en az 5 bin doları bankada bulundurmanız gerekiyor.

Amerika Vize Ücreti

Yurtdışı eğitim ve seyahat planlarınızda hazırlayacağınız evraklardan en önemlisi olan vize, kimi ülkelerde istenmezken, kimi ülkelerde birçok maddelerde karşınıza çıkmaktadır. Amerika vizesi almak için de birçok vize tipi ve her vizenin kendine göre belli bir fiyatı bulunmaktadır. Alınacak vize tipinde yanlış yapılması, vize başvurunuzun iptaline neden olabilir. Bu yüzden genellikle çoğu kişi bu bilgilerin doğru yerden alınması için profesyonel danışmanlardan yardım almaktadır. Amerika vize ücreti, seyahat poliçesi hariç olarak 240 dolar olarak belirlenmiştir. Ticari ve turistlik vizelere göre fiyatlarda değişiklik görülebilir. Başvurunuzu gerçekleştirdiğinizde, mesleğinize veya seyahatinize özel fiyatlar karşınıza çıkacaktır. Vize başvurunuzu yaptıktan 5 gün sonra sonuçlarınızı online olarak öğrenebilirsiniz.

Amerika Vize Randevusu

Amerika’ya seyahat etmeden önce birçok belge hazırlamak ve mülakattan geçmek gerekiyor. Pasaportunuzun tipi ve vizenizin tipini belirledikten sonra vize randevusu almanız gerekiyor. Vize randevusu online olarak alınmalıdır. Online sistemde, Amerika vize randevu içinYatri’den hesap oluşturduktan sonra sizden istenen adımları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sistemin göçmen vizeleri bölümünden tercihlerinizi yaptıktan sonra randevunuzu kaydedin.  Aile olarak Amerika seyahati planlıyorsanız, vize başvurusuyla birlikte sistemden aile bireylerine pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. Adres bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde verirseniz, istediğiniz belgeler kısa sürede elinize ulaşacaktır. Vize randevusu aldıktan sonraki süreçte, herhangi bir sorun oluşmaması adına, randevu kayıt belgenizi saklamanızı tavsiye ederiz. Konsolosluklardan istenecek belgelere hazırlıklı olunmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.