enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

E-Okul Kayıt Olma İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Okul Kayıt Olma İşlemi Nasıl Yapılır?

E- Okul Lise Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

E Okul Kayıt olma Merkezi sınav sistemine girmemiş olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri ile sınava girip okul tercihinde bulunacak olan öğrencilerin alanları birbirinden farklı olarak yer alır. İlk olarak ekranda yerel yerleştirme alanı açılır. Öncelikle yerel yerleştirme sistemi ile öğrenci alan okullar için tercih işlemleri yerine getirilir. Yerel yerleştirme işlemleri sırasında ilk olarak yapılan 3 tercihte kayıt alanından seçim yapmak gerekir. Öğrencilerin en fazla 5 okul için tercih yapma hakları bulunur.

Tercih işlemleri sırasında aynı okul türüne sahip olan en fazla 3 okulun tercih edilebilme durumu olur. Öğrencilerin farklı tercihleri yapabilme olanakları bulunuyor. Bu okullara merkezi şekilde yerleştirilen öğrenciler puanları doğrultusunda bir yerleşime tabi tutuluyorlar. Aynı zaman da pansiyonlu okul tercih işlemlerinde de en fazla 5 okul tercihinde bulunulabilir. Bu sayede toplamda 15 adet okul tercihinde bulunabilirler.

E Okul Kayıt İşlemleri Hakkında

Tercih işlemlerinin yapılmasının ardından hangi okulun çıktığına ya da onaylandığına dair e okul sisteminden bir onay çıkar. Öğrencilerin sistem üzerinden girerek kayıt işlemlerini kolaylıkla yerine getirebilirler. Yapılması gereken işlemler sistemde belli bir düzen içerisinde anlatılır. Bu nedenle de herhangi bir zorluk yaşanmadan rahatlıkla kayıt işlemleri yerine getirilir. Bu da zamandan tasarruf etmeye yardımcı olan bir durumdur.

E Okul Nakil Başvuru İşlemleri Nasıl Yerine Getirilir?

Yerel yerleştirme okulların arasından işlem gerçekleştirilecek ise o zaman bulunulan yere uygun olarak kayıt alanı ve öğrencilerin bulundukları ikametgah adresleri, okullarında bulunan başarı puanları ve aynı zaman da öğrencilerin devam ve devamsızlık kriterlerine bakarak işlemleri yerine getirilir.

Sınava girmiş olan öğrenciler ve aynı zaman da merkezi sınav puanına da sahip olan öğrencilerin yerel yerleştirme sistemini tercih ederek okul seçmek zorunlulukları bulunur. Bu okulların arasında bir tercihte bulunulmaması durumunda merkezi sınav ile alan ya da pansiyonlu olan okulların arasında bir tercih işleminin yerine getirilmesi gerekir.

Özel öğretim kurumunu tercih eden ve aynı zaman da yetenek sınavı ile de öğrenci alan okullara kayıt yaptıran öğrencilerin tercihte bulunma durumları söz konusu değildir.

Yerleştirme İşlemleri Hakkında Merak Edilenler

Yerleştirme işlemlerinden sonra öğrencilerin kayıtlarının açık liselere ya da yetenek sınavı ile olacak olan okullar haricinde kayıt işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yerine getirilir.

Yerleştirmelerin sonuçları sitenin sayfasında açıklanıp kaydın yapıldığı alan içerisinde de okul bilgileri yer alır.

Aynı zaman da SMS bilgisi almak isteyen velilere de mobil bilgilendirme ile yerleştirme sonuçları bildirilir. Bu sayede sonuçlar ile ilgili bilgiye en kısa ve en hızlı şekilde ulaşma imkanı da sağlanmış olur. Bu da sistemin sağladığı avantajlar arasında yer alan önemli bir durumdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.