enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Teknede Bulunması Gereken Evraklar

Teknede Bulunması Gereken Evraklar

Teknede Bulunması Gereken Evraklar

Özel tekne kullanımının bilinçsiz artışı beraberinde denizde can ve mal güvenliği sorununa da yol açmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı’nın son yasal düzenlemesiyle teknelerde bulundurulması gereken teçhizat ve evraklarda değişiklikler yapıldı. Yasal düzenlemelerden sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı da devriye botlarını ve ekiplerini arttırdı. Bu ekipler gerekli evrak ve teçhizatın teknelerde bulunmaması durumunda yasal işlem başlatmakta; ilgili kişilere ve kurumlara cezai yaptırım uygulamaktadır. Yeni yönetmeliğe göre teknede bulunması zorunlu olan evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

Teknede Bulunması Gereken Belgeler Şunlardır

  • Tonilato Belgesi
  • Özel Tekne Kayıt Belgesi
  • Amatör Denizci Belgesi
  • Tekne Ce Belgesi
  • Amatör Balıkçı Belgesi
  • Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü kitabı
  • Can Kurtarma İşaretleri tablosu ve teknede kullanılan cihazların sertifikaları.

teknede-bulunması-gereken-zorunlu-belgeler

Tonilato Belgesi

Teknede bulunması gereken evrakları ilki Tonilato belgesi, teknenin bulunduğu veya ayrıldığı limandan verilir. Tonilato belgesi sadece bir yolculukla sınırlandırılmış bir belgedir. Belge, Liman Başkanlığından dilekçeyle temin edinilir ve ikinci bir yolculuk için kullanılmamaktadır, kullanıldığı takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.

Özel Tekne Kayıt Belgesi(ÖTB)

Özel Teknelerin Donatımı, Kaydı ve Belgelendirilmesi Yönetmeliği doğrultusunda yeniden düzenlenen Özel Tekne Belgesi(ÖTB), teknenin yasal olarak kayıt altında olmasını ifade etmektedir. Bu belge bütün tekneler için gerekli evraklar arasındadır. Özel Tekne Belgesi’nin temin edilmesi için teknenin bulunduğu Liman Başkanlığı’na dilekçe vermek gerekir.

Amatör Denizci Belgesi(ADB)

Özel tekne kullanmak için yönetmelikte aranan şartları sağlayan kişilere verilen belgedir.  Denizde tekne kullanımı için kişilerin bu belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Bulunması gereken en önemli evrak Amatör Denizci Belgesi(ADB)’dir. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin tekne kullanması can ve mal güvenliğini tehlikeye atacağından ağır cezai işlem uygulanmaktadır.

Tekne Ce Belgesi

Tekne Ce Belgesi, sadece Amatör Denizci Belgesi’ne sahip olan kişilerin alabilecekleri bir belgedir. Kaptan ve mürettebatlı gezi tekneleri için gerekli evraklar arasındadır. Kişisel olarak kiralanan tekneler için de bu belge zorunlu tutulmuştur. Özel olarak kiralanacak tekneler için teknenin bağlı olduğu Liman Başkanlığı’na başvurmak ve bu belgeyi temin etmek gerekir.

Kullanılan Cihazların Sertifikaları

Telsiz, yangın tüpü, can simidi ve can yeleği gibi teçhizatların teknelerde bulundurulması can güvenliği açısından önemlidir. Teknede kullanılan bu tür cihazların kullanım sertifikaları gerekli evraklar arasında yer alır. Teçhizatların kullanım sertifikalarının bulunmaması dahilinde cezai işlem yapılmaktadır. Bu sertifikalar arasındaki Kısa Mesafe Telsiz Belgesi (KMT), denizdeki güvenliğinin sağlanması açısından oldukça önemli olan bir belgedir.

Amatör Balıkçı Belgesi Alma

Tüm avlar için belge gerektiği gibi denizde avlanmak için belge gerekmektedir, bu belgeye Amatör Balıkçı Belgesi denir. Amatör Balıkçı Belgesinin alımı için e-devlet üzerinden veya bölgedeki Tarım ve Orman Müdürlüğü Su ve Balıkçılık Şubelerinden belge başvurusu yapılabilmektedir.

Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü

Uluslararası Denizde Çatışma Önleme Tüzüğü kitabı, Can Kurtarma İşaretleri tablosuyla birlikte yönetmeliğe göre her teknede bulundurulması zorunlu olan belgeler-teçhizatlar arasındadır. Tüzüğün ve tablonun bulundurulmaması durumunda cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.