enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Derece Kademe Nedir? Hesaplama Tablosu İle Nasıl Hesaplanır?

Derece Kademe Nedir? Hesaplama Tablosu İle Nasıl Hesaplanır?

Derece kademe hesaplama memurlar için çok önemli bir hesaplama tablosudur her kurumun kendi içerisinde dereceleme tablosu ve bu tabloya bağlı olarak her yıl veya belirlenen dönemlerde maaş ücretlerinde değişiklikler olmaktadır. Ve Maaş farkları derece kademe taplosuna göre belirlenir. yatay ve dikey çizgilerin oluşturduğu hesaplama tablosunda Memurların derece kademe hesaplaması bu çerçevede gerçekleşmektedir. Peki memurların derece kademe hesaplaması nasıl yapılır?

Takla kademe derecesi nedir? Memurlar için ne ifade eder? Derece kademe hesaplama yöntemine ve derece kademe ilerlemesi maaş farkı nasıl hesaplanır birlikte bakalım.

Derece Kademe Nedir?

Derece ve kademe memurlarda ne kadar düşük olursa memurlar için yüksek maaş anlamına gelmektedir. Derece kademe hesaplama tablosu ile belirlenen bu oran Memurun kaç yılında işe başladığına nerelerde görev yaptığına  Memurun üniversite mezunu veya lise mezunu olmasına bağlı olarak hesaplama tablosunda ki sonuçlar farklılık göstermektedir.

Derece Kademe İlerlemesi Maaş Farkı 2021

Türkiye cumhuriyeti devlet memurları kanunun 657 sayılı maddesi uyarınca belirlenen tabloya göre yapılan hesaplama adına derece kademe hesaplama tablosu adı verilmektedir. Her devlet kurumunun kendine ait  TMK isminde belirlenen kadroları bulunmaktadır. Belirlenen kadrolarda çalışacak memurlar çalışmış olduğu memuriyet yılı ve kıdemine göre alınmaktadır.

Bu memurlar alınırken daha önce görev yapıp yapmamış olmaları eğitim durumları gibi bazı faktörler göz önünde bulundurularak memuriyet dereceleri derece ve kademe hesaplama tablosuna göre belirlenir. Bu belirleme Memurların maaşını olumlu veya olumsuz yönde etki eder.

Derece kademe Hesaplama Göstergesi 9/1 Olarak ifade etmektedir. 9 kısmı memurun derecesini gösterirken 1 kısmı ise memurun bulunmuş olduğu kademeyi işaret etmektedir.

Derece Kademe Hesaplama Tablosu

derece kademe hesaplama tablosu

Derece Kademe Hesaplama Tablosu Nasıl İlerler

Yukarıdaki tabloya göre bir memurun 8/1 den göreve başladığını farz edersek tablo şu şekilde ilerler.

 • 8-1
 • 8-2
 • 8-3
 • 7-1
 • 7-2
 • 7/3
 • 6/1

Vermiş olduğumuz memur derece hesaplama tablosuna göre 3 rakamına göre memurun derecesi artmaktadır. 8 ve 7 rakamlarının yüksek olması’ da memurun derecesinin düşük olduğunu göstermektedir.

Memur Derece İlerlemesi Ne Şekilde Olur

 • Aday memur olan memur adayları adaylıkları devam ettiği sürece derecelerinde herhangi bir değişiklik olmaz.
 • Memurun vazifeli olduğu görevde dereceye tabi olması için aynı görevde en az bir yıl görev yapmış olması gerekmektedir.
 • Üst kadroya geçecek olan memur bütün şartları tamamlamış olsa bile kadro boşluğu olana kadar derce yükseltmesine gidilmez.

Derece Kademe İlerlemesi İçin Nereye Başvurulur

Kademe yükseltmesi yapılacak olan memurun derece yükseltmek için başvuru yapmasına gerek yoktur. Normal şartlarda memurun her yıl işe başladığının yıl dönümünde derce yükseltmesine gidilmesi gerekir. Bunun için ayrıca başvuru yapması gerekmez.

Yalnız görev yapan memurun herhangi bir disiplin cezasına çarptırılması durumunda derece ve kıdem yükseltmesine gidilmeyebilir. Bunun içi disiplin cezasına çarptırılmış olan memur bağlı olduğu bölgede yetkili mahkemeye başvurarak itirazını gerçekleştirmesinde bir sakınca yoktur.

Memurun Derecesi Nasıl Yükselir?

Memur derece yükselmesi yukarıdaki tabloya bağlı olarak yükselmektedir. Bu tabloya göre bir memurun bir derece yükselmesi için görevinde en az üç yıl kalması gerekiyor. Örneklendirecek olursak yeni memur olan birisi 9/1 ile göre başladığından dolayı 9/2 ve 9/3 kademesine kadar görev yapması gerekmekte.

Sonrasında 8/1 e gelen memur bir derece düşerek (Yükselmiş oluyor) Tabi bu yükseltmeler ödüllendirme gibi bazı durumların dışındadır. Bazı durumlarda memurlara mükafat olarak derece yükseltmesine gidilebilmektedir.

Memurlar’ da Takla Kademesi Nedir?

Takla kademesi nedir? Takla kademesi memurların memurluk yaptığı süre içerisinde her hangi bir disiplin cezası vb cezaları almamış olmasından dolayı mükafat niteliğinde derece yükseltmesine verile isimdir , Takla kademesi süresi memurlar için yıl 8 yıldır. Memuriyet görevi süresince 8 yılda herhangi bir cezaya maruz kalan ve kesinleşen cezası bulunan bir memur takla hizmetinden mahrum kalır.

Memur Derece Kademe Hesaplama Yöntemi

Derece hesaplama yöntemi devlet memurunun görev başlangıcında hangi dereceden başladığını veya başlatıldığını bilmesi gerekmektedir. Görev başlangıç derecesi yüksek ise ilerleyen yıllarda derece yükselmesi başlamış olduğu derece baz alınarak yapılmaktadır. Yukarıdaki hesaplama tablosunda göründüğü gibi.

Sol kısımda bulunan 6/1 – 8/2 gibi kıdem yazılarak sağ taraftan yıllar baz alınarak aşağıya doğru hesaplanır.

Derece hesaplaması yapılırken , derece Alırken yer alan önemli kriterler

 • Memurun ilk işe başlama tarihi ve görevi
 • Hak kaybının yaşanmaması için 2016 yılı öncesinden derece yükselmesinden faydalanmayan memurlara 1 yan verilmiştir. Bu 2016 yılı öncesi memurluğa başlamış olanları ilgilendirmektedir.
 • Lise döneminde hazırlık bölümünde okuyup okumadığınız.
 • Aday memurluk haricinde bir kurumda daha öncesinde görev yaptıysanız.
 • İşe başlama tarihi ve derecesi
 • Şu an içerisinde bulunduğunuz tarih
 • Kademede bulunup bulunmadığınız.
 • 8 Yıl içerisinde takla sicilinizin olup olmadığı
 • Çalışmış olduğunuz devlet kurumu haricinde bir yerde  memurluk görevi yapıp yapmadığınız.
 • Askerlik haricinde 1 yıl ve daha fazla izin kullanıp kullanılmadığı
 • Mezun olduğunuz okul Lise , Üniversite, Ön lisans Doktora gibi

Memur Derece hesaplama tablosuna Bu adresten Ulaşabilir Memur Derece Hesaplaması Memurlar.net sayfasına ait olan Tabloyu buradan indirerek Yapabilirsiniz.

Not: İndirilen Access tablosu 32 bit sürüm ile uyumlu olduğundan sadece Access 32 bit sürüm ile açabilirsiniz.

Derece Hesaplama Tablosu Nasıl Doldurulur

 • İlk Göreve başlama Tarihi
 • Terfi edilen yıl
 • İlk işe başlarken hangi derece ve kademede başlandığı
 • Bazı bölümler el ile yazılarak doldurulmaktadır.
 • EK KADEME KISMI Herhangi bir nedenden dolayı Yeni bir kanun nedeni veya sicil, ödüllendirme gibi sebeplerden dolayı Her derece için 3, her bir kademe için bir yıl kıdem hesaplanmıştır.

E Devletten Derece Hesaplaması Nasıl Yapılır

Öğretmen ve memurlar için hazırlanmış olan  e-devlet derece kademe hesaplama tablosuna burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. E devlet sayfasından istenilen kriterlere göre hesaplama tablosu sunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.