Tarım Bakanlığı Hibe Destekleri

A+
A-
Tarım Bakanlığı Hibe Destekleri

Tarım Bakanlığı Hibe Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı vatandaşlara hem tarım alanında hem de hayvancılık alanında destek vermeyi sürdürüyor. Tarım Bakanlığının vatandaşlara vermiş olduğu desteklerden biri de hibe desteğidir. Ancak tarımcıların hibe desteğinden faydalanabilmesi için birtakım şartları taşıması gerekiyor. Belirtilen şartları taşıyan tarımcılar büyükbaş hayvandan küçükbaş hayvana, gübreden tohuma kadar her türlü alanda destek alabilecekler.

Tarımsal Destekler ve Hibeler

Tarımsal destekler ve hibeler 2020 yılında da tüm gücüyle devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanının yapmış olduğu açıklamalara bakılırsa 2020 ayının Nisan ayında tarımcılara verilen destekler destek sahiplerinin hesaplarında olacak. Tarımsal destekler arasında buzağı desteği, manda desteği, küçükbaş büyütme desteği ile çiğ süt desteği bulunuyor. 2020 yılının Nisan ayında en yüklü desteği manda büyütme kapsamındaki tarımcılar alacak.

Tarımsal destekler ve hibeler kapsamında Tarım ve Orman Bakanı Berat Pakdemirli’nin yapmış olduğu açıklamaya göre farklı alanlarda da destekler verilmeye devam ediliyor. Çiftçilere verilecek diğer destekler aşağıdaki gibidir;

 • Mazot ve gübre desteği
 • Koyun ve keçi desteği
 • Baklagil desteği
 • Mısır danesi desteği
 • Hastalıklı hayvan tazminatı

Her geçen gün fiyatlara artış gelmesi sebebiyle çiftçiler tarımsal destekleri hevesle bekliyor. Ürerimin artması ve yapılan üretimlerden verim alınabilmesi amacıyla çiftçilere tarımsal destekleri veriliyor.

Tarım Hibe Destekleri Nelerdir?

Tarım hibe destekleri nelerdir Sorusu da çiftçilerin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Tarım hibe destekleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu tarafından verilen hibeler,
 • Köyüne dönüş yapan gençlere verilen hibe desteği
 • Tarım sektöründe üretim yapan çiftçilere geri ödemesiz hibe desteği
 • Hayvancılık sektöründe hizmet veren hayvancılara hayvan başına verilen hibe desteği
 • Faizsiz ve düşük faizli krediler

Verilen destekler kapsamında genç çiftçilerde de üretim verimi artıyor ve vatandaşlar tereddüt etmeden, sermaye düşünmeden tarımla ilgilenebiliyorlar.

2020 Tarım Destekleri

2020 tarım destekleri son zamanlarda çiftçilerin ilgi alanına giriyor. Özellikle Nisan ayının gelmesiyle de beraber hak kazanacakları tarım desteklerini merak ediyorlar. 2020 yılında yapılacak tarım destekleri kapsamında alan bazlı destekler ( bitkisel üretim, fındık üretimi, organik tarım, toprak analizi vb.)  biyolojik destekler ( açık alanda paket ve örtü altında paketleme ), diğer tarımsal alanda destek ( ÇATAK desteği, geleneksel zeytin desteği, sertifikalı fidan desteği vb.), hayvancılık desteklemeleri, aşılama desteği, arıcılık desteği, buzağı desteği, hayvan başı ödemesi, hayvan genetik desteği ve ipek böceği desteği yer almaktadır.

Her sene olduğu gibi 2020 yılında da görüldüğü gibi birbirinden çeşitli destekler yer alıyor. Tarım ile uğraşan hemen herkes devletten destek alabilecek. Bunun in gerekli olan  ek açıklamaları bölgedeki Tarım ve Orman Bakanlığı bildirecektir.

Tarım Hibe Destekleri Sorgulama

Tarım hibe destekleri sorgulama konusunu da çiftçiler tarım desteğinin yatıp yatmadığını ya da bu destekten faydalanıp faydalanamayacaklarını görmek için öğrenmek istiyorlar. Bunun için Google’a tarım hibe desteği sorgulama yazarak gerekli bilgileri girerek öğrenmek mümkündür. Bununla birlikte ikamet edilen şehirde Tarım Bakanlığı’na giderek de hibe desteği sorgulaması yapılabilir. Tarım Bakanlığını telefonla arayarak da gerekli sorgulama yapılabilir.

Hayvancılık Hibe Destekleri

Hayvancılık hibe destekleri yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Gerekli başvurular yapıldıktan sonra yılın belli tarihlerinde hayvancılık alanında uğraşan vatandaşlara da maddi destek sağlanacaktır. Hayvancılık ile uğraşan vatandaşların alabilecekleri hibe desteklerini öğrenebilmeleri için ikamet ettikleri bölgede yer alan Tarım Bakanlığı’na müracaat etmeleri daha doğru olacaktır. İnternet ya da telefon üzerinden yapacakları sorgulama üzerinden de hibe desteğinden faydalanıp faydalanamayacaklarını görebilirler.

Tarımsal Hibe Destek Genç Yatırımcı İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Ücretli çalıştığına dair SSK dan belgeler
 • Başvuru dilekçesi
 • Proje Tanıtım Formu
 • Taahhütname
 • Diploma belgesi ve ya okur yazarlık belgesi

Hibe Sözleşmesi Sırasında İstenilen Belgeler

 • Yatırmın gerçekleşeceği yere ait ikametgah belgesi
 • Arıcılık hariç yere ait mülkiyet belgesi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.