enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kpss Başvuru İçin Gerekli Belgeler 2021

Kpss Başvuru İçin Gerekli Belgeler 2021

Kpss Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2021

KPSS için gerekli evraklar nelerdir? Birçok adayın aylarca hazırlanıp iyi bir gelecek hayal ettiği, ve öncelikle kazanmaya çalıştığı sınavdır Kamu Personeli Seçme Sınavı. Yani KPSS her yıl olduğu gibi bu yılda adaylarını beklemektedir. Adaylar kpss için gerekli şartları yerine getirmekle beraber sınav başvurusundan önce KPSS için gerekli belgeler ve evrakları yanında hazır bulundurmaları gerekmektedir. 2021 KPSS başvurusu için tarih gelip çattı. Adaylar sınava nasıl başvurabiliriz diye araştırmaya başladılar. Bunun için ilk iş hangi evrakların gerekli olup olmadığı öğrenilmelidir. Sınav başvurusunu hem evinizden hem de başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz. Peki kpss başvuru nasıl yapılır? KPSS başvuru için gerekli evraklar nelerdir? Kpss sınav girişi için gerekli belgeler kısmında kabul edilmeyen geçersiz sayılan belgeler hangileridir? Yazımızda değineceğiz .

KPSS İnternetten Başvuru

KPSS başvurusu yapmanın ilk yolu internet yoluyla başvurmaktır. İsterseniz evinizden veya akıllı telefonlarınızdan başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle ÖSYM Aday İşlemleri sistemine girmeniz gerekmektedir. Sisteme giriş için birkaç seçenek vardır. Tc kimlik numaranızı yazarak ve şifre kısmına ÖSYM şifrenizi girerek ya da e-devlet üzerinden sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer sistemdeki fotoğrafınızın üzerinden 6 ay geçmişse fotoğrafınızı yenilemelisiniz. Bilgilerinizin güncel olup olmadığına dikkat ediniz. İnternet sitesi üzerinden’de KPSS başvuru için gerekli belgelere buradan’da ulaşabilirsiniz.

Daha sonra KPSS başvurusunda bulunarak seçenekleri ayarlamalısınız (Sağlık durumu, girmek istediğiniz şehir, sınav tercihleri vb.). Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra başvurunuz sisteme kaydolacaktır fakat sınav başvuru ücretini başvuru süresi boyunca ödemediğiniz takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Bu sebeple sınav ücretini ödemelisiniz. Bu işlemi de internet üzerinden kredi kartıyla veya anlaşmalı bankalara giderek halledebilirsiniz. Burada internet üzerinden KPSS başvurusu ve 2021 KPSS için gerekli evraklar nelerdir ve nasıl olmalıdır gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Diğer bir yol ise ÖSYM başvuru merkezlerinden başvuru yapmaktır. Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapacak olan adayların merkeze şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Resmi çalışma günleri ve saatlerinde başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için gittiğinizde aşağıdaki KPSS için gerekli belgeler yanınızda olmalıdır.

KPSS Aday Başvuru Formu Doldurma

Kpss başvuru belgeleri arasında bulunan bir diğer evrak ise Kpss başvuru formudur. Öncelikle başvuru formunuzu dikkatli ve eksiksiz doldurmanız gerekir. Daha sonra yanınızda Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya süresi henüz dolmamış pasaportun aslı, nüfus cüzdanı, KKTC vatandaşları için KKTC kimlik kartının aslı (fotoğraflı ve kimlik numaralı olmalı), Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlü tarafından verilen yeni kimlik kartı hazır oluncaya kadar geçici süreyle alınan geçici kimlik belgesi (bu belgenin fotoğraflı, mühürlü, imzalı, karekodlu ve barkodlu olması gerekmektedir.), sınav başvurusunda geçerli bir kimlik belgesi olarak sayılacaktır. Adayların internet üzerinden yaptığı başvurular kısmında yer alan sağlık ve engel bilgisi, herhangi bir devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden alınmış ve tescillenmiş bir belge ile desteklenmek zorundadır. Bu KPSS için gerekli belgeler eksiksiz tam, imzalı ve detaylı olmalıdır.

KPSS Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimlik kartınızda bulunan fotoğrafınızın güncel olması, sınav görevlilerinin sizi kolayca tanıması açısından çok önemlidir. Aynı zamandan kimlik kartınızda soğuk damga da bulunması gerekmektedir. Eski, yıpranmış ve silinmiş kimlikler başvuru sırasında size sorun yaratabileceğinden bunlara dikkat etmeniz çok önemlidir. Pasaport ile başvuran adayların pasaport süreleri kesinlikle dolmamış olması gerekmektedir. Nüfus cüzdanları ile başvuran adaylar ise, o anki mevcut durumu nasıl ise (bekar, evli, boşanmış) nüfus cüzdanlarıyla eşleşmek zorundadır.

KPSS Hangi Evraklar Geçersizdir?

KPSS başvuru için gerekli evraklar arasında hatalı ve istenilen düzeyde olmayan belgeler geçersiz sayılmaktadır. Kpss başvuru için gerekli evraklar arsında kabul edilmeyecek ve sınava girmenize engel olacak belgeler şunlardır.  Adayların sahip olduğu sürücü belgesi, banka ve kredi kartları, meslek kartları gibi kartlar belge niteliği taşımayacak ve giriş belgesi olarak sayılmayacaktır. İnternet üzerinden 2021 KPSS başvurusu yapan adaylar, aday başvuru formlarını eksik ve hatalı doldurdukları takdirde başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.