enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kiracı Su Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Kiracı Su Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Kiracı Su Aboneliği İçin Gerekli Belgeler

Kiracı olarak yeni bir eve taşınıyorsanız ilk yapmanız gereken işlemlerden en önemlisi su aboneliğinizi açtırmak olmalıdır. Bunun için kiracı su aboneliği için gerekli evrakları hazırlayıp bağlı olduğunuz su dağıtım firmasına başvuru yapmanız gerekmektedir. Kiracı su aboneliği için gerekli evraklar Konut aboneliği ve iş yeri aboneliği olarak farklılık göstermektedir. Bu yazımızda kiracı su aboneliği için gerekli evraklardan bahsedeceğiz. Öncelikle kiracı olarak bir haneye taşınıyorsanız kira kontratı yapmadan başvuru gerçekleştirilmeyeceğini. Hatırlatmamızda fayda var.

Kiracı su aboneliği için gerekli evraklar şunlardır:

Kiracı Su aboneliği için gerekli belgeler

  • T.C. kimlik numarasının yer aldığı yeni kimlik belgesi
  • Kiracının mülkiyetini belirten belgesi (tapu kayıt belgesi ya da kira kontratı vb.) gereklidir.
  • Apartmanın yapılış tarihi 2004 yılından önce ise ilgili belediye başkanlığından binanın yapım tarihiyle ilgili yazı ya da elektrik, doğal gaz ve telefon sözleşme belgelerinden bir tanesi

İşyeri İçin Kiracı Su Aboneliği İçin Gerekli Belgeler

  • Su sayacına ait eski bir su faturası ya da su sayaç seri numarası ve su sayacın güncel hali gereklidir.
  • Ayrıca kiracılardan su aboneliği için yaklaşık 135 TL teminat bedeli alınmaktadır.
  • İş yeri için kiracının T.C. kimlik numarasının yer aldığı yeni kimlik belgesi, kira kontratı, su sayacına ait eski bir fatura ya da sayaç seri numarası ve su sayacının güncel hali gerekmektedir.
  • Ayrıca iş yeri için ek olarak vergi levhası, imza sirküsü ve kaşe istenmektedir.

Kiracı Su Aboneliği Ücreti Ne Kadar?

Kiracı su aboneliği için 2020 yılı ödenmesi gereken rakam 363 TL teminat bedelinin ödenmesi gerekir.

Kiracı Su Aboneliği Nasıl Alınır?

Kiracı su aboneliği için gerekli evraklar nelerdir yazısında belirtilen belgeler ile yetkili kurumlara şahsen giderek veya online olarak başvuru yaparak İSKİ su abonelik kayıt işlemlerini yapabilirsiniz. Kiracısı olduğunuz apartmana bağlı olarak su sayacında isim değişikliği yapmak ve üzerinize alacağınız su aboneliği için tutar 2018 yılından itibaren kurum tarafından belirlenen abonelik ücreti 196,50 TL belirlenmiştir. Abonelik ücreti peşin olarak da ödenebilmektedir.

Aynı zamanda aylık faturalara yansıtılarak taksitler halinde de ödenebilmektedir. Ev kiralamalarında, kiracının yapması zorunlu işler arasında bu abonelik işlemleri ilk sırada yer almaktadır. Bu kapsamda kiracının su, doğalgaz ve elektrik gibi abonelikleri için yetkili kuruluşlara müracaatta bulunması gerekmektedir. Kısaca kiracı su aboneliği için gerekli evraklar nelerdir kısmında belirtilen evraklar ile birlikte yetkili su dağıtım kurumuna müracaatta bulunması gerekmektedir.

Kiracı Su Aboneliğini Almak Zorunda Mı?

Ev kiralamalarında kiracının yapması gereken işlemler arasında elektrik, su ve doğal gibi abonelikleri üzerine almak kira sözleşmesine dahildir. Bu kapsamda kiracının elektrik, doğalgaz ve su gibi abonelikler için yetkili firmalara müracaatta bulunması gerekmektedir.

Bu abonelikleri almak zorunlu mudur? Kiracı mesken ya da işyeri kiralamalarında kiraladığı mülkiyette bulunduğu süre boyunca su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerinden sorumludur. Bunu da resmi olarak abonelikleri üzerine alarak yapmaktadır.  Abonelikleri üstüne almayan kiracılar ile problemler yaşanabilir.

Örnek verecek olursak; su aboneliğini almayan bir kiracının abonelik borçlarını ödememesi durumunda su yetkili firması sorumlu olarak abonelik sahibi ile muhatap olmaktadır. Aynı zamanda abonelik ücretlerini ödemeyen kiracıların abonelikleri kendi üzerine olduğunda faturayı ödemedikleri takdirde ev sahibi kiracı hakkında tahliye kararında bulunabilmektedir. Bu konu ile ilgili olarak Hukuk dairesinin aldığı kararda da ev sahibi aboneliği üzerine almayan kiracılar hakkında tahliye kararına sahiptir.

Kiracı Su Aboneliği İptali Nasıl Yapılır?

Kiracı su aboneliği için gerekli evraklar kısmında ödenen teminat bedeli, abonelik sahibine güncellenmiş fiyat üzerinden iade edilmektedir. Abonelik iptal işlemi İski’nin resmi web sitesinden ya da ALO 185 çağrı merkezlerinden yapılabilmektedir.

Konut için: T.C. kimlik numarasının yer aldığı yeni kimlik belgesi ve su sayacının üzerinde yer alan güncel işareti gereklidir. İş yeri için: yeni kimlik belgesi, su sayacının üzerinde yer alan güncel işaret, firmalardan ek olarak kaşe, imza sirküsü ve yetki belgesi istenmektedir. Su aboneliği kaç günde açılır yazımızı okumak için Tıklayınız..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.