enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Şartları Gerekli Belgeler 2020

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Şartları Gerekli Belgeler 2020

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Şartları? 2020

Nitelikli eleman desteği, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin faaliyetlerine devam edebilmesi için KOSGEB ve İŞ-KUR ortaklığı çerçevesinde istihdamı teşvik etmek amacıyla geliştirilen programlardan oluşmaktadır. Ayrıca istihdam süresi boyunca KOBİ’lerin üretimlerinin arttırılması, verimli ve kaliteli üretimin gerçekleştirilmesi,  rekabet avantajı sağlanması gibi amaçlar hedeflenmektedir.

KOBİ’lerin nakit akışını dengelemek için nakdi ücret desteği de bu süre içinde sağlanan destekler arasında yer almaktadır. KOSGEB fuar desteği ile hem yurt içi hem de yurt dışı pazar paylarının arttırılması amaçlanmaktadır. Reklam desteği sağlanarak markalaşma süreci hızlandırılmaktadır.

KOSGEB istihdamı teşvik programları çerçevesinde KOBİ’lere elaman desteği sağlarken, aynı zamanda nitelikli iş gücü oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden nitelikli elaman desteği, iş alanında uzmanlaşmayı hedeflemektedir.

İhracatı artırmak için geliştirilen ekonomik programlar doğrultusunda yurt dışı fuar etkinlikleri gibi organizasyonlar da KOBİ’ler için uygulanmaktadır. KOSGEB desteklerinden faydalanmak için mevcut dönem itibari ile KOSGEB veri tabanında, ilgili işletmelerin kaydı bulunması gerekir.

Nitelikli Eleman Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Başvuru Şartları Nelerdir?

Nitelikli elaman desteğinden faydalanabilmek için işletmelerin KOBİ statüsünde olması gerekmektedir. Nakdi ücret desteği gibi programlar ile hem çalışanın hem de işverenin maddi yükünün azaltılması amaçlanmaktadır. KOSGEB fuar desteği veya diğer desteklerden faydalanmak için işletmenin taşıması gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İşletme kapasitesi belirtilen ölçekte olmalı ve en az beş kişi istihdam ediliyor olması
  • Reklam desteği almak isteyen işletmelerin nitelikli eleman desteğinden faydalanma şartı aranmaz. Her iki destek programı farklı kategorilerde oluşturuluş programlardan oluşmaktadır.
  • Destekten faydalanmak isteyen işletmelerin istihdam edeceği kişiler; en az yüksek öğretim mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca işveren yakınları bu destekte kapsam dışı bırakılmaktadır.
  • Nitelikli eleman desteği sözleşmesi işçi ve işveren arasında kurulmaktadır. KOSGEB bu süre içinde yasal düzenlemeleri takip etmek ile yükümlüdür.
  • Nakdi ücret desteği için ilgili tutarlara KOSGEB ana sayfasında erişim sağlanabilmektedir.
KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Gerekli Belgeler
  • Personel maaş hesabına ait banka dekontu,
  • SGK dan Alınacak olan borcu yoktur yazısı
  • Sigortalıya ait hizmet dökümü
  • Personelin diplama fotokopileri

Kosgeb Tarafından desteklenen sektörler hakkında detaylı bilgi almak için Lütfen Tıklayınız..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.