enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kosgeb Belgelendirme Desteği Nedir? Başvuru Şartları Ve Talep Formu

Kosgeb Belgelendirme Desteği Nedir? Başvuru Şartları Ve Talep Formu

KOSGEB Belgelendirme Desteği 2020

Belgelendirme destekleri; KOSGEB tarafından KOBİ destekleme programları içinde sunulan hizmetlerden oluşmaktadır. KOSGEB belgelendirme desteği Türk Akreditasyon Kurumu ve TÜRKAK tarafından onaylı kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. KOBİ belgelendirme işlemleri, faaliyet gösterilen sektörde rekabet avantajı kazanmak, üretim sürecinde verimliliği arttırmak, nihai ürün ve hizmette standart kalite şartlarını sağlamak ve yükseltmek amacıyla gerçekleştirilmektedir. KOBİ destek programı içinde KOSGEB destekli İSO sertifikasyon işlemleri uygulanmaktadır.

TÜRK Akreditasyon Kurumu tarafından desteklenen programlar çerçevesinde; ham madde alımı,  bilgi sistemleri yönetimi, personel eğitimleri ve sertifikaları, ürün kalite standartları ve iş güvenliği belgelendirme işlemlerinden oluşmaktadır. Yeni kurulmuş işletmelere veya gelişmekte olan KOBİ’lere rekabet avantajı kazandırmak ve nakit akış dengesini kurmak amacıyla Belgelendirme destekleri sunulmaktadır. Belgelendirme desteklerinden faydalanmak için KOSGEB destek programlarına katılım sağlanması gerekmektedir.

KOSGEB Belgelendirme Desteği Nedir?

KOSGEB belgelendirme desteği; KOBİ’lerin faaliyette bulundukları süre içinde İSO kalite belgelerini %100’e varan maliyet karşılama imkânları ile sunması olarak tanımlanabilir. KOSGEB genel itibari ile KOBİ veya girişimcilere finansman kaynağı oluşturmak, üretim ekipmanları sağlamak ve nitelikli eleman istihdam etmek gibi amaçlar ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu süre içinde KOBİ’lerin kârlılık oranlarını arttırmak amacı ile yerel piyasalarda veya küresel ticaret faaliyetlerinde bulanabilmeleri için belgelendirme hizmetleri sunmaktadır. Bu belgeler genel itibari le kalite standartlarının oluşturulması amacı ile oluşturulan İSO belgelerinden oluşmaktadır. KOSGEB destekli İSO belgeleri, belirtilen süre ve limit tutarına kadar kullanılmaktadır.

KOSGEB Belgelendirme Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB destekli genel programlardan, KOSGEB veri tabanına kaydı bulunan her işletme ve girişimci faydalanabilmektedir. Belgelendirme destekleri hizmetlerinden faydalanabilmek için ise işletmelerin daha aynı sistem içinde bu hizmetlerden faydalanmamış olması şartı aranmaktadır. KOSGEB belgelendirme desteği KOBİ’lere ve girişimcilere sunulmaktadır. KOSGEB belgelendirme desteklerinden faydalanabilmek için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

kosgeb belgelendirme desteği ne kadar başvuru formu ve şartları

Kosgeb Başvuru Şartları

 • KOSGEG belgelendirme desteğinden faydalanmak için ilk adım olarak KOSGEB veri tabanından kayıt oluşturulması gerekmektedir. Veri tabanında kaydı bulunmayan işletmeler KOSGEB danışma hizmetlerinden bilgi alarak, kayıt işlemini gerçekleştirilebilir.
 • İlgili ürün veya hizmete ait sertifikasyon işlemi gerçekleştirebilmek amacıyla iyileştirme çalışmalarının tamamlanmış olması gerekmektedir. KOBİ iyileştirme çalışmaları için danışmanlık destek programlarından faydalanılabilir.
 • KOSGEB destekli İSO programlarından faydalanabilmek, için ilgili belgelendirme desteğinin sunulması gerekmektedir. İSO belgeleri oldukça farklı ve zenginleştirilmiş sertifikalardan oluşmaktadır.
 • KOSGEB programlarından genel olarak faydalanabilmek için, KOBİ geliştirme şartlarının tümünün taşınması gerekmektedir. Bu durum genel şartlar adı altında belirtilmektedir.
 • İşletmelerin belgelendirme destekleri alabilmesi için, başvurulan sertifikanın daha önceden alınmamış olması gerekmektedir. Yani herhangi bir kalite standart belgesi başvuru işleminden önce alınmış ise KOSGEB belgelendirme desteği içinde kapsam dışı bırakılmaktadır.

KOSGEB Destekli İSO Belgesi Nedir?

KOSGEB belgelendirme sürecinde sadece Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş kurumlar tarafından sağlanan İSO belgeleri için destek sağlamaktadır. Diğer kurum veya kuruluşlardan alınmış İSO belgeleri KOSGEB destek programları içinde yer almamaktadır. KOSGEB destekli İSO belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi
 • ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi
 • SO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi
 • ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi Belgesi
 • ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi
 • OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi

Belgelendirme destekleri sadece TÜRKAK tarafından akredite edilmiş belgeleri kapsamaktadır. Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen akreditasyon belgelendirme işlemleri desteklenen programlar içinde yer almaz. Ayrıca belgelendirme sürecine başlamadan önce işletmenin İSO belgeleri gerekliliklerini karışılması zorunludur. KOSGEB belgelendirme desteği belgelerinin tümüne ulaşmak için KOSGEB ana sayfasında yer alan destekleme programları içinde detaylı bilgi edinmek mümkündür.

KOSGEB Belgelendirme Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB destekli İSO belgelendirme başvuruları için, yayımlanan başvuru kılavuzunda desteklenen sektörler içinde faaliyet gösterilmesi gerekmektedir. Desteklenen sektörler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yurtiçinde her türlü ticari ve sınai faaliyette bulunan KOBİ’ler
 • Tarım sektörü içinde faaliyette bulunan işletmeleri
 • İnavasyon ürünleri geliştiren firmalar
 • AR-GE firmaları
 • İhracat odaklı faaliyette bulunan işletmeler

Belgelendirme destekleri hizmetlerinden faydalanabilmek için, belirtilen bu sektörlerden en az birinden bulunulan dönem itibari ile faaliyetlerine devam ediyor olması gerekmektedir. Belgelendirme aşamasına kadar gerçekleşen bütün süreçler iyileştirme çalışmaları kabul edilmektedir. KOSGEB belgelendirme desteği sadece gerçekleştirilen dosya masrafları ve işlem maliyetlerini karışılmaktadır. Yapılan harcamaların desteklenen unsurları ise;  kayıt ücreti, test ücretleri, belgelendirme giderleri ve belge kullanım ücreti gibi maliyetlerden oluşmaktadır. KOSGEB destekli İSO başvuruları ilgili KOSGEB danışmanlığı aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Kosgeb Başvuru Talep Formu İçin Tıklayınız..

Kosgeb Belgelendirme Desteği Ödeme Talep Formu

Kosgeb belgelendirme desteği ödeme talep formunu kosgeb resmi web sitesinden temin edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.