enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

KOSGEB Danışmanlık Desteği Nedir? Kimler Faydalanır Şartları Nelerdir?

KOSGEB Danışmanlık Desteği Nedir? Kimler Faydalanır Şartları Nelerdir?

KOSGEB Danışmanlık Desteği

KOSGEB danışmalık desteği, KOBİ geliştirme kapsamında belirlenmiş, bir limite kadar sunulan ücretsiz hizmetlerden oluşmaktadır. Destek programı kapsamında, KOBİ’lerin üretimin arttırılması, rekabet avantajı kazandırma ve markalaşma sürecinin hızlandırılması gibi amaçlar hedeflenmektedir. Uygulanan programlar genel itibari ile üretimde verimliliği arttırma yöntemleri, fuar desteği, nakit akışının kurulması ve sağlanması gibi faaliyetler aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bu süre içinde KOSGEB eğitimlerini tamamlamış olan kursiyerler veya girişimciler İzmir, İstanbul, Ankara, Adana gibi illerimizde TSE-HYB 13571 standartlarına uygun Kosgeb danışmanlık hizmeti verebilecek firmalar bulunabildiği gibi destek programları hakkında detaylı bilgi akışı sağlanmaktadır.

KOSGEB Danışmanlık Desteği Nedir?

KOSGEB danışmanlık destekleri genel itibari ile proje aşamasında usulüne uygun proje geliştirmek, KOBİ’ler için piyasa analizi gerçekleştirerek Pazar paylarını arttırmak veya maliyet analizi yaparak verimli üretimi gerçekleştirmek amacıyla sunulan desteklerdir. Danışmalık hizmetleri destek programları dışında talep edilmesi durumunda maliyete katlanmak gerekmektedir. KOSGEB danışmalık desteği bu maliyet ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Danışmanlık hizmetleri, faaliyet gösterilen sektöre göre farklı hizmetler sunmaktadır. Bu yüzden proje aşamasında danışmalık hizmeti alırken faaliyette bulunulacak sektör hakkında bilgi edinilmelidir.

KOSGEB danışmanlık hizmetlerini sunarken, KOBİ’lerin danışmanlık maliyetlerini azaltmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden anlaşmalı danışmalık hizmeti veren firmalar aracılığı ile maliyetlerin yüzdelik veya maktu tutarını ödemeyi taahhüt etmektedir. KOSGEB danışmalık desteği iki kategoride incelenmektedir. Birinci danışmalık programı, KOSGEB projesi geliştirme aşamasında sunulan destek programı, ikincisi ise KOBİ geliştirme programı içinde yer alan; üretim ve pazar payını arttırmaya yönelik programlardan oluşmaktadır.

KOSGEB Destek Programı Nedir?

KOSGEB destek programları; işletmelerin veya girişimcilerin hizmetine sunulmuş, fuar desteği, nakdi ücret desteği, makine teçhizat alımı, nitelikli eleman desteği, belgelendirme desteği veya işletme giderleri desteği gibi unsurlardan oluşmaktadır. İşletmenin faaliyet göstermiş olduğu sektöre bağlı olarak ve üretim kapasitesine göre uygun destek programından faydalandırılması işlemi danışmalık firmaları aracılığı ile gerçekleşebilmektedir. Özellikle girişimcilerin sunmuş oldukları projelerde; maliyetlerin hesaplanması, gerekli ekipman ve personel desteği gibi unsurlara bu programlar sayesinde ulaşılmaktadır.

KOSGEB Danışmanlık Desteği Şartları

KOSGEB destek programlarından faydalanabilmek için ilk şart olarak KOBİ statüsünde faaliyetlerine devam eden bir kuruluş olunmasıdır. KOBİ özelliklerini taşımayan işletmeler KOSGEB danışmalık desteği hizmetlerinden faydalanamaz. Ayrıca KOSGEB tarafından belirtilen istihdamı gerçekleştirmiş olmak ve gerekli bütün belgelerin eksiksiz olarak hazırlamış olmak gerekmektedir. Destek programı bu kapsamda KOSGEB veri tabanında kaydı bulunan ve ihtiyaç duyulan destek programından, bulunulan yıl itibari ile faydalanılmamış olma şartı bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı fuar desteği, reklam tanıtım destekleri veya finansman desteklerinden; bulunulan yıl itibari ile belirtilen süre ve sayıda faydalanmak mümkündür.

KOSGEB Danışmalık Desteği Neden Alınmalıdır?

Danışmalık hizmetleri, faaliyet gösterilen sektörde rekabet avantajı edinmek için alınmaktadır. Fakat yeni kurulan işletmeler veya gelişmekte olan KOBİ’ler bu süre içinde nakit akış dengesini üretim harcamaları üzerine kurdukları görülmektedir. Bu yüzden fuar desteği, reklam tanıtım desteği veya markalaşma giderleri gibi unsurların borçlanma yolu ile finanse etmeleri gerekmektedir. KOSGEB bu süre içinde destek programı uygulayarak, işletmeleri finansman kaynağı oluşturmakta ve nakit akışını dengelemektedir. Genel itibar ile danışmalık maliyetlerinin yüksek olması veya tanıtım giderlerinin bütçe içinde yer verilmemesi KOSGEB danışmanlık desteği programının oluşmasına neden olmuştur.

Firmaların küresel rekabet gücünü arttırmak için uluslararası ticaret izinlerinin düzenlenmesi, üretim standartlarının yükseltilmesi veya istenilen kalite standardına ulaşılması gibi amaçlar KOSGEB tarafından desteklenmektedir. KOSGEB danışmalık hizmetlerinden faydalanmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Üretim standartlarını arttırmak amacıyla yeni makine veya teçhizat alımları desteklenir.
  • Nitelikli personel istihdamı sağlayarak, üretimde verimlilik artar.
  • Nakdi ücret desteği ile personel giderleri azalır. İşletme bilançosu değeri korunur.
  • Küresel rekabet avantajı kazanılır.
  • Yurtdışı ve yurtiçi fuar desteği ile firma pazar payı arttırılır.
  • Reklam ve tanıtım destekleri ile markalaşma süresi hızlandırılır.
  • Küresel ölçekli gerçekleştirilen ticari faaliyetlerde, tedarik zincirlerine katılım için gerekli belge giderleri desteklenir.

İŞ-KUR Nakdi İhtiyaç Desteği Nedir?

Destek programı çerçevesinde sağlanan bir diğer hizmet programı ise nakdi ihtiyaç desteğidir. İşletmelerin istihdam edilen personelleri için gerçekleştirmiş oldukları harcamaların finansmanı için sağlanmaktadır. KOSGEB danışmanlık desteği bu süre içinde İŞ-KUR ortaklığı ile gerçekleştirmiş olduğu istihdam planlarını KOBİ’ler aracılığı ile uygulamaya koymaktadır. İstihdamı teşvik amacıyla, firmalara personel giderleri için fon sağlanmaktadır. Nakdi ücret desteği veya ihtiyaç desteği İŞ-KUR ve personel arasında gerçekleştirilen sözleşme ile kurulmaktadır. Firma bu süre içinde sözleşme boyunca sözleşmeli personelleri istihdam ederek nitelikli elaman oluşturmayı amaçlamaktadır.

KOSGEB Danışmanlık Firmaları

İzmir
  • HPD Danışmanlık – Hibe Proje Danışmanlık
  • KOSGEB İZMİR KUZEY MÜDÜRLÜĞÜ
  • Berkmen Danışmanlık

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.