enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kosgeb Tasarım Desteği Nedir? Şartları Nelerdir? Ne Kadar Veriyor?

Kosgeb Tasarım Desteği Nedir? Şartları Nelerdir? Ne Kadar Veriyor?

Kosgeb Tasarım Desteği Nedir? Şartları Nelerdir?

2020 Kosgeb Tasarım desteği Ekonomi Bakanlığı tarafından yurt içi üretimi arttırmak ve markalaşma süresini hızlandırmak amacıyla yerli üreticilere sağlanan teşvik programlarından oluşmaktadır. Kosgeb Tasarım desteği unsurları başlıca; ihracatı arttırmak, yurt dışı fuar programlarında üreticilerin pazar paylarını arttırmak ve tasarım planlarını geliştirmek gibi hedefleri amaçlamaktadır. Ayrıca ülke içinde tasarım programları ile yurt içinde tasarım kültürünün oluşmasını sağlamaya yönelik teşviklerden oluşmaktadır. 2020 tasarım desteği önceki yıllarda da olduğu gibi sunulmaya devam edilmektedir.

KOSGEB Tasarım Desteği Nedir?

Tasarım desteği unsurları KOSGEB ve Ekonomi Bakanlığı ortaklığı çerçevesinde gerçekleşmektedir. Ekonomi Bakanlığı ihracat teşvikleri alt programları dâhilinde 2020 tasarım desteği sunarken, KOSGEB KOBİ geliştirme ve destekleme programları ile beraber sunmaktadır. KOSGEB destekleri genel itibari ile proje geliştirme, üretim faaliyetlerinde artırma, markalaşma süresini hızlandırma gibi hedefler ile teşvik programları hazırlamaktadır. Bu bağlamda KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için mevcut olarak üretim faaliyetlerinin devam ediyor olması şartı aranmaktadır. Girişimciler için ise belirlenen sermaye oranı kadar tasarım desteği sunulmaktadır.

Tasarım destek programı, ihracata teşvik programının içinde yer almaktadır. Bu yüzden tasarım desteğinden faydalanmak isteyen girişimcilerin veya işletmelerin ihracat odaklı faaliyetlerde bulunması gerekmektedir. Pazar hedeflemesi yurtiçi olan işletmeler veya girişimciler tasarım desteğinden faydalanamazlar. Tasarım desteği alabilmek için ihracata konu olan ürünün endüstriyel tasarım süresinde veya ürünün genel tasarım süresinde başvuru gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tasarım desteğine başvuru şartları alt başlık halinde detaylı açıklamalar ile sunulacaktır. Tasarım desteği unsurları, tasarım genel itibari ile belirli bir organizasyon veya tasarımcılar dâhilinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda tasarım desteğinden yalnızca tasarımcılar veya tasarım alanına faaliyet gösteren işletmeler faydalanabilmektedir.

kosgeb-tasarım-desteği-nedir-nasıl-alınır-şartları-nelerdir

Kosgeb Tasarım Desteği Şartları

2020 tasarım desteği teşviklerinden faydalanabilmek için bulunulan yıl itibari ile ihracata teşvik programının açıklanmış olması gerekmektedir. Açıklanan teşvik programı içinde faaliyet gösterilen alana göre destekleme şartları sunulmaktadır.  Tasarım desteğinden faydalanabilmek için yıl içinde belirtilen şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu bağlamda Tasarım desteği alabilmek için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Tasarım desteğinde yalnızca tasarım sektöründe faaliyet gösteren tasarım ofisleri veya tasarımcı şirketler faydalanabilmektedir. Tasarımcı şirket endüstriyel üretim sürecinde işletmeye ait ürün üzerinde planlama ve uygulama gerçekleştiren şirketlerden oluşmaktadır. Bu yönü ile Türk Ticaret Kanununa uygun olarak kurulmuş olması gerekmektedir. Tasarı ofisi ise alanında uzman en üç tasarımcı istihdam eden kuruşlulardan oluşmaktadır. Tasarım desteği unsurları yalnıza belirtilen bu iki kurum için sağlanmaktadır.
  • 2020 tasarım desteği teşviklerinden faydalanabilmek için üretimin yurtiçinde yapılıyor olması gerekmektedir. Söz konusu üretim faaliyetlerinin markalaşma, reklam ve tanıtım giderleri, fuar giderleri veya organizasyon giderleri gibi maliyetleri finanse etmek amacıyla sunulmaktadır.
  • Tasarım desteği KOSGEB aracılığı ile sunulmaktadır. Bu yüzden KOSGEB girişimcilik eğitimlerinin ve diğer şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.
  • Faydalanılan destek boyunca ilgili gidere ait maliyetlerin faturalandırılması ve saklanması gerekmektedir.

 Kosgeb Tasarım Desteği 2020

Tasarım desteğinden faydalanmak için önceki başlıkta belirtilen şartların taşınması zorunludur. Destek programı içinde belirtilen şartlardan en az birinin ortandan kalkması veya sağlanamaması durumunda destek programı sonlandırılmaktadır.  Bu yönü ile tasarım desteği unsurları hakkında detaylı bilgi edinmekte fayda olacaktır. 2020 tasarım desteği teşvik miktarları ise 2.000 (iki bin) TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar yalnızca bir ürün veya hizmete ait giderin üst limitidir. Mevcut projenin tamamlanması ile tekrar tasarım desteği imkânlarından faydalanabilmektedirler.

Kosgeb Tasarım Desteği Ne Kadar Veriyor?

Tasarımdan desteğinden faydalanabilmek için; endüstriyel tasarımcı, grafiker, moda tasarımcısı veya iç mimar mesleğini icra etme şartı aranmaktadır. Ayrıca faaliyette bulunulan dönem boyunca ilgili meslek odası veya derneğine üyelik işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca üniversitelerde tasarım geliştirme faaliyetlerinde bulunanlarda bu teşviklerden yararlanabilmektedir. Destek programı içinde belge alımı için belirlenen giderlere ise 10.000 (on bin) TL’ye kadar finansman desteği sunulmaktadır.Program süresi boyunca destek üst limit 22.500 ( yirmi iki bin beş yüz) TL olarak belirlenmiştir.

Kosgeb Tasarım Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Tasarım Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB tasarım desteğinden faydalanabilmek için şu şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir:

  • Bulunulan dönem itibari ile KOSGEB girişimcilik eğitimlerini başarı ile tamamlamış olmak.
  • Tasarım desteği unsurları içinde ihracat odaklı üretim ve tasarım faaliyetleri gerçekleştirmek
  • Tasarım desteğinden belirlenen üst limiti geçen giderler, teşvik programı içinde yer almaz. 2020 tasarım desteği 22.500 TL olarak belirlenmiştir. Bu destek limiti farklı projeler için kullanılabileceği gibi, tek bir proje üzerinde de dönemsel olarak alınabilmektedir.
  • KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için diğer özel şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Özel şartlar KOBİ veya girişimcilere göre göreceli olarak sunulan farklılıklardan oluşmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.