enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kosgeb Test Analiz ve Kalibrasyon Desteği Ne Kadar? Başvuru Ve Talep Formu

Kosgeb Test Analiz ve Kalibrasyon Desteği Ne Kadar? Başvuru Ve Talep Formu

KOSGEB Test Analiz ve Kalibrasyon Desteği

KOSGEB destekleri içinde yer alan test analiz ve kalibrasyon desteği, KOBİ’lerin mevcut üretim maliyetlerini ve dosya giderlerini azaltmayı hedefleyerek sunulan hizmetlerden oluşmaktadır. Üretim maliyeti azaltmak amacıyla sunulan diğer destek programlarından farklı olarak sadece ürün numune veya diğer test aşamalarında uygulanmaktadır. KOSGEB test analiz ithal edilen birçok ürünün yurtiçinde üretilmesini sağlamak amacıyla sunulan teknik desteklerden oluşmaktadır. KOSGEB kalibrasyon desteği ise işletme içinde kullanılan ölçüm aletlerinin desteklenmesi şeklinde gelişmektedir.

Ölçüm ve test işlemleri İSO kalite standartları yönetmeliğine uygun olarak gerçekleştirilmektedir. KOBİ’lerin almış oldukları İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri gereğince uygulanmaktadır. Test analiz ve kalibrasyon desteği işletme ölçek büyüklüğüne göre tarifeler ile sunulmaktadır. Aynı zamanda işletme büyüklüğüne göre KOSGEB destekleri sağlanmaktadır. İşletmelerin bu süre içinde kapasitelerine göre gerçekleştirmiş oldukları test analiz ve kalibrasyon maliyetleri oldukça büyük tutarlar oluşturmaktadır. KOBİ’lerin üretimde etkinliği arttırmak, uluslararası rekabet avantajı sağlamak ve işlem maliyetlerini azaltmak amacı ile KOSGEB test analiz destek programları sunmaktadır.

KOSGEB Test Analiz Nedir?

KOSGEB tarafından KOBİ’lere sunulan destek programlarından bir diğeri de test ve analiz destek programlarıdır. KOSGEB kalibrasyon desteği işletmenin dış hizmet olarak almış olduğu ölçümleme hizmetini, kendi içinde mevcut kaynakları ile gerçekleştirebilmesi adına sunmuş olduğu desteklerdir. Genel itibari ile ölçüm cihazlarının tedarik ve temini ile gerçekleşmektedir. Test analiz genel olarak KOSGEB laboratuvarları dışında gerçekleşmektedir. Test işlemi KOSGEB laboratuvarlarında gerçekleşmesi durumunda, test analiz ve kalibrasyon desteğinden faydalanılamamaktadır.

Test ve kalibrasyon desteği, KOSGEB tarafından akredite edilmiş laboratuvarlar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Destek programı içine alınan KOBİ’ler akredite edilmiş laboratuvar giderlerini, KOSGEB tarafından karşılanması için başvuruda bulunabilmektedir. KOSGEB test analiz bu bağlamda akredite edilmiş; kurum laboratuvarlarında ve üniversiteler aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir. Akredite edilmiş kurumların ilgili test analiz gerçekleştirmek için anlaşmalı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Birçok test analiz gerçekleştirilmesinden dolayı, bazı testler kapsam dışı bırakılmış olabilir. Bu durumda KOSGEB danışmanlık hizmetlerinden faydalanılarak KOSGEB destekleri için detaylı bilgi edinmek mümkündür.

KOSGEB Destekli Test Ve Kalibrasyon Hizmetleri Limitleri

KOSGEB kalibrasyon desteği veya test analiz desteği yerel düzeyde sunulan hizmetlerden oluşmaktadır. Bu yüzden işletme büyüklüğüne bağlı olarak, bulunulan bölgeye göre farklı limitlerde kullanıcılara sunulmaktadır.  Test analiz ve kalibrasyon hizmetleri için belirlenen üst limit tutarı 30.000 TL olarak belirlenmiştir.

KOSGEB Test Analiz Ve Kalibrasyon Desteği Ne Kadar?

KOSGEB destekli test analiz hizmetlerinde bu tutarın aşılmasında durumunda belirtilen tutara kadar ödeme alınmaktadır. İşletme bilanço değerine göre ise belirtilen tutar %70’e kadar sağlanmaktadır.  Test analiz ve kalibrasyon desteği süresi faaliyette bulunulan üç yıl süre boyunca verilmektedir. Bu sürenin tamamlanmasında halinde ise, KOBİ’lerin tekrar başvuruda bulunması gerekmektedir. Yenilenen destek programı içinde, alınmış olan test analiz maliyetleri yeni program içinde yer verilmez.

KOSGEB Test Analiz Ve Kalibrasyon Desteği Başvuru İşlemi

KOSGEB destekleri genel itibari ile KOSGEB ve İŞ-KUR ortaklığı ile kurulan sözleşmeler ile oluşmaktadır. KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için KOSGEB’e kayıt işlemi gerçekleştirilmelidir. Eğer daha önce KOSGEB desteklerinden faydalanılmış ise mevcut kaydın güncellenmesi gerekmektedir. KOSGEB kalibrasyon desteği veya test analiz hizmetlerinden faydalanabilmek için aşağıda belirtilen şartların yerine getirilmiş olması gerekmektir.

  • KOSGEB test analiz desteği için Türk Ticaret Kanununa uygun nitelikte, KOBİ statüsünde olunması gerekmektedir.
  • KOBİ değerlendirme beyannamesinin tekrar oluşturularak güncellenmesi gerekmektedir.
  • KOSGEB destekleri genel itibari ile KOSGEB ana sayfası içinde yer alan KOBİ destekleme programları içinde belirtilmektedir. Destekleme programlarına ait başvuru formu, veri tabanından ulaşılarak doldurulmalıdır.
  • Başvuru işleminin tamamlanması ile birlikte KOSGEB taahhütnamesinin, KOBİ tarafından onaylanması gerekmektedir. Onay süreci başvuru işleminin kabul edilmesinin ardından takip eden otuz gün olarak belirtilmiştir.

Kosgeb Test Analiz Ve Kalibrasyon Desteği Başvuru Formu

kosgeb test analiz ve kalibrasyon desteği başvuru formu

Kosgeb Test Analiz ve Kalibrasyon Desteği Ödeme Talep Formu için Tıklayınız

KOSGEB Destekli Test Analiz Ve Kalibrasyon Hizmetleri Nelerdir?

KOSGEB destekleri içinde yer alan destek programları, KOBİ’lere rekabet avantajı sağlamak, yerli üretimi arttırmak amacıyla sunulmaktadır. KOSGEB kalibrasyon desteği bu bağlamda belirtilen faaliyetler için alınabilmektedir. Kalibrasyon işlemi, ölçüm sırasında kullanılan aletlerin referans değerlerine göre yeniden ayarlanması şeklinde gerçekleşmektedir. Kalibrasyon desteği İSO kalite yönetim sistemlerine uygun gerçekleştirilmelidir.  Kalibrasyon hizmeti ise sertifikalandırılmış kurum veya kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir.  İşletme içinde kalibrasyon desteği sağlanan aletler şu şekilde sıralanabilir:

  • Mihengir 0-350 mm
  • Kumpas 300 mm
  • Radyus Mastar
  • Mikrometre – Dış Çap 0-25 mm
  • Rockwell Sertlik Ölçme Makinesi
  • Johnson Mastar Seti

KOSGEB test analiz ise işletmelerde üretim faaliyetleri sırasında gerçekleştirilen her türlü faaliyet ve ürün için gerçekleştirilmektedir. Termal konfor ölçümü, toz ölçümü, gürültü ölçümü gibi hizmetler destek programı içinde sunulmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.