enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kosgeb Yurt Dışı Fuar Gezisi Desteği Nedir? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kosgeb Yurt Dışı Fuar Gezisi Desteği Nedir? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kosgeb Yurt Dışı Fuar Gezi Desteği Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından yurt dışı Pazar desteği programı çerçevesinde ülkedeki işletmelerin yurt dışı fuar gezisi desteği sayesinde uluslararası piyasada tanınması, pazarda iş imkânı bulması ve ihracat yapması için geliştirdiği bir destektir.

Yurt Dışı Fuar Gezisi Desteği Almak İçin Ne Yapmalı?

Yurt dışı fuar gezisi desteği için öncelikle KOSGEB’e üye olunması gerekir. Üye olan işletme kurumdan programa ait başvuru formunu alarak doldurur ve taahhütname ile KOSGEB’e teslim ederek başvurusunu yapmış olur. Başvurular kurul tarafından değerlenir, gerekli araştırmadan sonra uygun görülürse onay verilir. Kurulun red vermesi durumunda işletme 15 gün içinde karara itiraz edebilir. Her işletme bu programdan sadece 1 kere faydalanabilir.

kosgeb-yurt-dışı-fuar-gezi-desteği

Yurt Dışı Fuar Gezisi Destekleri Neleri Kapsar?

Kosgeb yurt dışı fuar gezisi desteği programı kapsamında geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere maddi destek vermektedir. Sadece personel giderlerine geri ödemesiz şekilde destek veren Kosgeb, diğer giderleri geri ödemesiz ve geri ödemeli sağlamaktadır. Bu destekleri aşağıda maddeler halinde belirttik.

Personel Giderleri

İşletmenin yurt dışı fuar gezisine gönderdiği personelin giderlerini karşılamaya yönelik geri ödemesiz destek sunulan bir giderdir.

Yazılım ve Donanım Desteği Giderleri

Proje dahilinde kullanılacak bilgisayar, tablet, yazıcı ve yazılım programı gibi ürünlerin giderlerini kapsayan bu gider türü, sadece yurt dışı fuar gezisi amaçlı kullanımlar içindir.

Tanıtım Gideri Desteği

Yurt dışı fuar gezisi desteği kapsamında programa katılım sağlayan işletmenin, firmasını, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmaya yönelik yaptığı giderler bu kapsamdadır. Tanıtım desteği firmanın uluslararası tanınırlığına katkı sağlayacaktır.

Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderleri Desteği

Yurt dışı fuar gezisine katılım sağlayan işletme sahibi, ortağı ya da çalışanın bu gezi boyunca konaklama ve seyahat giderlerinin karşılandığı destektir.

Test, Analiz ve Belgelendirme Giderleri Desteği

Yurt dışı fuar gezisi desteği için işletmenin test ve analiz çalışmalarını, kurumsal ve yetkin olabilmesi için gerekli belgelendirme giderlerini karşılayan bir giderdir.

Hizmet Alımı Giderleri Desteği

Yurt dışı fuar gezisine katılan işletme uluslararası piyasada kendini tanıtmak ve kurumsallık kazanmak için eğitim ve danışmanlık hizmeti almak, ürünlerinin tasarımı ve markasını oluşturmak için gerekli tescil ve diğer işlemleri yapmak, ihracat yapacağı ürünün veya ürün örneğinin nakliye giderlerini karşılamak gibi destekleri kapsamaktadır.

Kosgeb Fuar Desteği Ne Kadar?

Kosgeb Yurt Dışı Fuar Destekleri

Kosgeb yurt dışı fuar gezisi desteği için minimum 8 ay, maksimum 24 ay boyunca destek sağlamaktadır.

En fazla 300.000 TL destek veren kurum, bu rakamın %70 ini geri ödemesiz, %30 unu geri ödemeli tahsis etmektedir. Örneğin 100.000 TL destek almaya hak kazanan işletme bu rakamın 30.000 TL sini geri ödemekle yükümlüdür. Kosgeb geri ödemeli destek ödemesi yapabilmek için işletmeden tutar kadar teminat alır.

Kosgeb geri ödemeli desteklerin ödemesini proje bittikten 1 yıl sonra dört ayda bir olmak üzere toplamda 6 eşit taksitte alır. Geri ödemeli desteklerde gecikmeden dolayı faiz uygulanmaz, kullanımdan kaynaklı komisyon talep edilmez.

Projede yazılım giderleri yerli malı ürünlerden sağlandığı takdirde ve kaynak kodu açık olan yazılım kullanıldığında Kosgeb, geri ödemesiz desteği %15 oranında artırır, geri ödemeli desteği ise %15 oranında azaltır.  Personel giderleri tamamı geri ödemesiz destektir.

Proje kapsamında işletme Kosgeb Kobi ve Girişimcilik ödülünde 1. Seçilir ve seçildiği günden itibaren 3 yıl içinde, personel giderleri haricindeki diğer giderler için geri ödemesiz desteklere %10 oranında ilave yapılır, geri ödemesizden %10 azaltılır.

Yurt Dışı Gezisi Fuar Desteği İçin Dikkat Edilecek Hususlar

Destek almaya hak kazanan işletmeler, proje boyunca Kosgeb tarafından izlenir ve değerlendirilir. Bu bağlamda proje için yapılacak giderlerin konu dışına çıkmaması hassasiyeti gösterilmelidir.

Kosgeb’ e proje desteği amacıyla sunulan belgeler kurul tarafından incelenir, gerçekliği araştırılır. İşletme destek almak için mal ya da hizmet alımlarını, firma sahibinin eşi, ortağı, kardeşi, annesi, babası, çocukları gibi birinci derece yakınlarından yapamaz.

İşletmenin proje kapsamında aldığı mal ya da hizmetlerin fatura bedelleri usd cinsinden olduğunda o günkü merkez bankası döviz alış kur fiyatları üzerinden değerlendirme yapılır. Destek ödemeleri yapılırken işletmeden alınan vergiler, harçlar ve komisyonlar hariç tutulur. Bu alanlarda destek sağlanmaz. Yurt dışı fuar gezisi desteği için proje kapsamında en fazla 10 işletme katılımı sağlanır.

İşkur Nakdi İhtiyaç Desteği Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sağladığı İşkur nakdi ihtiyaç desteği kapsamında, 17.04.2020 tarihi itibariyle iş sözleşmesinin bulunduğu işvereni tarafından ücretsiz izne ayrılan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan, herhangi bir sosyal güvenlik desteği ve yaşlılık aylığı almayan, 15.03.2020 den sonra iş akdi sonlanıp işsizlik maaşı alamayan, iş akdi sonlanıp yine sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alamayan vatandaşlar İşkur nakdi ihtiyaç desteği sürecine dahil edilip yararlanabilirler.

Kosgeb Yurt dışı Fuar Desteği İçin Gerekli Belgeler

  • Yurt İçi Fuar Desteği için hazırlanış olan talep formu Doldurulduktan sonra yetkili birimlere teslim edilmesi
  • İşyeri (işletmenin) kendi adına düzenleniş olduğu yurt dışında işletmenin yer temini konusunda belirlenmiş ve adına kesilen fatura veya yerine geçerli, belge.

Kosgeb yurt dışı fuar desteği başvuru formu için Tıklayınız..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.