enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Süt Parası Nedir? Gereken Evraklar Nelerdir

Süt Parası Nedir? Gereken Evraklar Nelerdir

Süt parası nedir? Emzirme Ödeneği  Parası yani Süt parası Bir diğer adıyla doğum parası diyede adlandırılan , 4857 sayılı İş Kanunu 16.maddesi kapsamında düzenlenmiş ve kanunda “emzirme ödeneği” olarak yer almıştır. Bu ödenek; sadece SSK‘lı (Sosyal Sigortalar Kurumu) olarak çalışan anneler ve SSK’lı çalışan babaların çalışmayan eşlerine ödenir. Yani analık sigortasından sigortalı kadına ya da sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde erkeğe aynı kanunun 4. maddesinin a ve b bentlerinde ifade edilen sigortalılardan; kendi çalışmaları sebebiyle gelir ve aylığı bulunan kadına veya aylık alan erkeğin sigortalı eşine doğum tarihinden geçerli olmak üzere emzirme ödeneği verilir.süt parası sorgulama telefon numarası  Alo 170 SGK danışma hattını arayabilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Süt parası almak isteyenler daha önce başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmekteydiler. Günümüzde ise bebek doğduktan sonra hazırlanan doğum raporuna istinaden kurum tarafından otomatik olarak emzirme ödeneği 30 gün içinde adlarına PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Eğer bu ücret PTT hesabına yatmadıysa süt parası başvurusu nereye yapılır sorusu akla gelmektedir. Başvuru yapacak kişi kimlik fotokopisi ve doğum belgesi ile birlikte başvuru sahibinin bağlı olduğu il veya ilçe sigorta müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuru sırasında kurum yetkilileri başvuru sahibinden bir dilekçe ile birlikte başvurmalarını isteyecektir. Dilekçede başvuru sahibi doğan bebeğin doğum tarihini belirtmeli ve süt parası yardımından faydalanmak istediğine dair ifadelerin yer alması gerekmektedir. Belgeler tam ve eksiksiz ve usulüne uygun bir şekilde başvuru yapılmalıdır. Başvuru için bizzat kuruma gidilebilir ya da başvuru evrakları PTT aracılığıyla kuruma gönderilebilir.

Süt Parası Sorgulama

Belgeler tamamlanması ve başvuru sürecinin bitmesinden sonra başvuru sonuçlarını öğrenebilmek için bir süre geçmesi gerekmektedir. Süt parası sorgulama yapmak için E-devlet web sayfası olan tıklayınız adresi üzerinden sorgulama yapılabilir. E-devlet sistemi üzerinden ödeneğin çıkıp çıkmadığı, ya da başvuru yapmak durumunda kalıp ta başvuru yapanlar, yaptıkları başvurunun kabul edilip edilmediğini öğrenebilir ve eğer başvuru kabul edildiyse süt parasının yatıp yapmadığını sorgulayabilirler.

2020-sut-parasi-ve-dogum-yardimi-nasil-alinir-sut-parasi-basvuru-sartlari-ve-belgeleri

Süt Parası Ne Kadar?

Başvuru süreci tamamlanmasının ardından en çok merak edilen konulardan birisi de süt parası ne kadar konusudur. Süte parası enflasyon oranı esas alınarak SGK tarafından hesaplanarak belirlenir. Emzirme ödeneği (süt parası) her yıl değişmektedir. SGK Yönetim Kurulu bir önceki yılın enflasyon oranına göre süt parasını belirlemektedir. 2019 yılında emzirme ödeneği 180 TL iken 2020 yılı Ocak ayı itibariyle bu ücret 202 TL’ye yükseltilmiştir. Bu para bir kereye mahsus ödenmektedir.

Süt Parası Başvuru Formu

Sosyal Güvenlik Kurumuna hitaben sigortalının bağlı olduğu il veya ilçede bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü-Sosyal Güvenlik Merkezine gidilerek dilekçe yazılabilir. Ancak dilekçe yazma şartı kaldırılmıştır. Emzirme ödeneği, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sisteminde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenmektedir. Eğer bu ödenek yatırılmamışsa, bu durumda dilekçe ile başvuru yapılabilir. Dilekçede doğan çocuğunun doğum tarihi belirtilerek emzirme ödeneği talebinde bulunur. Dilekçe yazım usullerine uyularak başvuru sahibi ad ve soyadını, T.C. kimlik numarasını, sosyal güvenlik sicil numarasını, adresini ve telefonunu yazıp imzalaması gerekiyor.  Dilekçeye 1 adet asıl ve 1 adet fotokopi olmak üzere doğum raporu, bebeğin doğduğu tarihli sigortalıya ait 120 günü olan vizite kâğıdı ve evlenme cüzdanının 4.  ve 5. Sayfasının fotokopisi eklenerek başvuru yapılır. Süt parası başvuru formu ile başvuru yapıldıktan sonra başvurun sonuçları için beklenilir.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası alabilmek için gerekli evraklar hazırlanıp, kuruma başvuru yapıldıktan sonra en çok merak edilen konulardan birisi de süt parası ne zaman yatar sorusudur. Süt parası başvuru süreci tamamlandıktan ve ilgili kurum tarafından onaylandıktan sonra yaklaşık 1 ay içerisinde PTT hesabına yatırılır. Başvuru tamamlandıktan sonra başvuru sonucunu öğrenmek, yatırılacak ödeneğin ne kadar olduğu ve ne zaman çekileceği e-devlet sistemi üzerinden giriş yapılarak öğrenilebilir.  E-devlet sistemine giriş yapmak PTT’den e devlet şifresi alınarak yapılabileceği unutulmamalıdır.

Süt Parası Ne Kadardır?

En çok sorulan sorulardan birisi süt parası ne kadardır sorusudur. 2019 yılında 180 TL olan süt parası, 2020 itibariyle enflasyon oranında yapılan artış neticesinde 202 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Yardımı ve Süt Parası Başvuru

Doğum yardımı, doğum yapan Türk vatandaşı olan annelere yapılan bir ödemedir. 5 yaşının tamamlamayan çocukların her biri için bir kereye mahsus olmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bir ödemedir. Bu ödenekten faydalanmak için annenin çalışıp çalışmadığı önemli değildir. Başvuru evrakları (doğum yapan annenin kimlik fotokopisi, doğum raporunun aslı ve başvuru formu yani dilekçe ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ildeki ya da ilçedeki birimine başvuru yapılması halinde bu ödenekten her doğum yapan faydalanabilir.

Bu ödenek 2015 yılından sonra doğan ve en fazla ilk 3 çocuk için verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şartıyla, yurt içi ve yurt dışında yaşayan doğum yapan tüm kadınlar doğum yardımı ödeneğini alabilirler. Başvuru zamanaşımı süresi 5 yıldır. Doğum yardımı ve süt parası başvuru evrakları hazırlandıktan sonra doğum yardımı başvurusu için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ildeki ya da ilçedeki birimine başvuru yapılır, süt parası içinse Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü-Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapılacaktır.

Doğum Parası Nereden Alınır?

2020 yılında alınacak doğum yardımı ödemeleri için çocukların 5 yaşını tamamlamaması ve doğan çocuğun yaşıyor olması şartıyla bu ödenekten faydalanılabilir. Başvuru süreci eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ildeki ya da ilçedeki birimi tarafından annenin adına PTT ya da Ziraat Bankası hesabına yatırılır. Para yattıktan sonra sadece anne bu parayı PTT’den ya da Ziraat Bankasından alabilir.

Doğum Yardımından Faydalanma Şartları Nelerdir?

Doğum ödeneğinden faydalanmak isteyeneler için doğum yardımından faydalanma şartları nelerdir? sorusunun cevabı aşağıda verilmiştir.
  • Doğum yardımı Türk vatandaşı olan yurt içinde ve yurt dışında yaşayan doğum yapan annenin başvuru yapması halinde bu ödenekten faydalanabilirler. Türkiye’de yaşayan ancak Türk vatandaşı olmayan doğum yapan kadınlar bu ödenekten faydalanamazlar.
  • 2015 yılından sonra doğan ve 5 yaşını doldurmayan çocuklar için doğum yardımı hazırlanmaktadır ve doğum tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde başvuru yapılması gerekir. Aksi takdirde zamanaşımına uğrayacağından bu ödeneği alamazlar.
  • Doğan çocuğun yaşıyor olması gerekir. Kürtaj veya doğan çocuğun ölü doğması durumunda doğum yardımı ödeneği talep edilemez.
  • Doğum yardımından faydalanmak için diğer bir şartta doğan çocuğun kimlik belgesi çıkarılmalıdır.
  • Doğum yapan annelerin çalışıp çalışmadığı, sigortalı olup olmadıkları önemli değildir. Her doğum yapan anne eksiksiz başvuru yapması halinde bu ödenekten faydalanabilir.

Hastane tarafından normal şartlarda SGK sistemine süt parası almaya hak kazan 4A sigortalı annelerin veya ebeveynlerin doğumdan sonra bilgileri girilmektedir. Böylece sistem üzerinden herhangi bir talepte bulunulmadan süt parası PTT veya Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Ancak hastane tarafından sisteme giriş yapılmamışsa Sosyal İl Müdürlüğü’ne giderek, talep dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi belgeler ile başvuru işlemini yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.