enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bordo Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Bordo Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Bordo Pasaport İçin Gerekli Evraklar Hususi pasaport olarak ta adlandırılan, Bordo Pasaport yurt dışına seyahat ederken kullanılan uluslararası geçerliliği olan bir tür kimlik belgesidir. Pasaportlar talep üzerine yetkili kurumlar tarafından talepte bulunan kişilere verilir.Bordo Pasaport başvurusu internet üzerinden ve doğrudan kurumlara başvurularak alınabilmektedir.

Bordo Pasaport sahibi olmak için yasalarca belirlenen kurallara ve ücretlere uygun olma şartı bulunmaktadır. Pasaportlar tek tür değildir, birden fazla çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar: Bordo Pasaport (Umuma mahsus) pasaport, yeşil (hususi) pasaport, siyah (diplomatik) pasaport ve son olarak ta gri (hizmet) pasaport olarak 4 farklı çeşit’i bulunmaktadır.

Bordo Pasaport Nedir? Bordo Pasaport Ne İşe Yarar?

Umuma mahsus pasaport T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen, başvuru sahibinin gerekli şart ve yükümlülükleri karşılaması halinde uluslararası geçerliliği olan bu kimlik belgesini alabilirler. Bordo pasaport ile vizesiz gidilebilen ülkelerin tamamına giriş yapabilirler. Bordo pasaport 38 sayfadan oluşur ve alınan vizeler bu boş sayfalara işlenir.

Bordo Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Bordo (Umuma mahsus) pasaport sahibi olmak için istenen evrak sayısı diğer pasaport türlerine kıyasla daha azdır. Bu da bordo pasaport sahibi olmanın diğer pasaport türlerine kıyas ile daha kolay alındığı söylenebilir. Bordo (Umuma Mahsus) pasaportu alabilmek için öncelikle sizden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde ilgili kuruma ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Güncel Kimliğiniz
  • 2 Adet Biometrik Fotoğraf (Güncel)
  • Parmak izinizin sisteme kayıt edilmiş olması
  • Pasaport harçlarının yatırılmış olduğunu gösteren dekont

Bu kısımda dikkat edilmesi gereken en önemli detay kimlik bilgileriniz. Eğer hala eski kimlikleri kullanmakta iseniz ikamet ettiğiniz yere bağlı nüfus dairesinden randevu alarak pasaport işlemlerinizi başlatmadan önce eski nüfus cüzdanınızı yeni Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile değiştirmeniz daha sağlıklı işlemler gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Pasaport başvurusu yapmadan önce pasaportunuzun kaç yıllık olacağına karar vermeniz gerekmektedir. Bordo Pasaport minimum 1 yıl maksimum 10 yıl geçerliliği olan kullanıma sahiptir.

bordo-pasaport-nedir-ne-işe-yarar-gerekli-belgeler

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo (Umuma mahsus) pasaport için nvi.gov.tr den size en yakın nüfus dairesini seçerek randevunuzu alabilirsiniz. Bu kısımdaki en önemli husus randevu saatinde sizden istenilen evrakları eksiksiz ve usulüne uygun olarak yanınızda bulundurup ilgili kişiye teslim ederek işlemlerinizi başlatmanız dır.

Bordo Pasaport Ücreti Harç Ve Defter Ücretleri

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport talebi için müracaatta bulunduğunuzda devletin sizden alacağı 2 tür ücret bulunmaktadır. Bu bedeller pasaportun süresine göre farklılık göstermektedir.

  • 6 Aylık Bordo Pasaport Harç bedeli ve defter bedeli olarak toplam ödeyeceğiniz miktar ortalama 303 TL civarında bir rakamdır,
  • 1 Yıllık Bordo Pasaport Harç bedeli ve defter bedeli olarak toplam ödeyeceğiniz miktar ortalama 381 TL civarında bir rakamdır,
  • 2 Yıllık Bordo Pasaport Harç bedeli ve defter bedeli olarak toplam ödeyeceğiniz miktar ortalama 539 TL civarında bir rakamdır,
  • 3 Yıllık Bordo Pasaport Harç bedeli ve defter bedeli olarak toplam ödeyeceğiniz miktar ortalama 710 TL civarında bir rakamdır,
  • 3 ila 10 Yıllık Bordo Pasaport Harç bedeli ve defter bedeli olarak toplam ödeyeceğiniz miktar ortalama 946 TL civarında bir rakamdır.Zaman içerisinde fiyatlar farklılık gösterebilmektedir.

Bordo Pasaport Kimlere Verilir?

Devlet kurumlarına bağlı olmayan bütün Türk vatandaşların alabildiği bir pasaport türüdür. Öğrenci pasaportu almak isteyen türk vatandaşı olan eğitim gören öğrenciler bordo pasaport ile aynı yolu izleyerek pasaport çıkartabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.