enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

KOSGEB Faiz Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Faiz Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Faiz Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kredi faizsiz Kredi desteği KOBİ’lerin ve girişimcilerin nakit akış dengesini sağlamak ve düzenlemek amacıyla sunulan finansman desteklerinden oluşmaktadır. KOBİ’lerin mevcut dönem itibari ile faizsiz kredi kullandırma işlemi olarak da tanımlanmaktadır. Bu yönü ile KOSGEB kredi destekleri içinde kullanıcılara sunulmaktadır. 2020 KOSGEB faiz desteği KOBİ’lerin veya girişimcilerin proje geliştirmesinde, kapasite artırımına gidilmesinde veya diğer teçhizat ve personel alımında sunulmaya devam edilmektedir.

KOSGEB Faiz Desteği 2020

KOSGEB destekleri küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin faaliyetlerine devam edebilmesi için sunulan teşviklerden oluşmaktadır. KOSGEB desteği ise; istihdam destekleri, AR-GE destekleri, finansman destekleri veya belgelendirme destekleri gibi unsurlardan oluşmaktadır. Finansman desteği ise hibe ve kredi olmak üzere iki farklı şekilde sunulmaktadır.

KOSGEB Finansman Destekleri

KOSGEB faiz desteği, finansman desteği içinde sunulan programlardan oluşmaktadır. Talep edilen tutara herhangi bir faiz veya maliyet unsuru eklenmeden KOBİ’lere kullandırılması sağlanmaktadır. Finansman destekleri içinde sunulan kredi ve hibe arasında ki farklar şu şekilde sıralanabilir:

Kosgeb Faizsiz Kredi Desteği Başvurusu

 • KOSGEB kredi destekleri belirli bir vade ile sınırlandırılmış olan ve geri ödemesi sözleşme içinde belirlenen destekleme programıdır.
 • 2020 KOSGEB faiz desteği kredili teşvik programları içinde sunulmaktadır.
 • Hibe ise geri ödemesi söz konusu olmayan fakat sadece özel şartlar içinde sunulan finansman desteklerinden oluşmaktadır. Hibe genel itibari ile yurtiçi üretimi arttırmak amacıyla sunulmaktadır. Ayrıca AR-GE çalışmalarını teşvik etmek ve ithal edilen ürünlerin yurt içinde milli imkânlar ile üretilmesini sağlamak amacıyla sunulmaktadır.
 • kosgeb-kobilere-faizsiz-kredi-desteği-2020

KOSGEB faiz desteği sıfır faizli kredi olarak da tanımlanabilir. Zira alınan kredinin faiz maliyeti KOSGEB tarafından anlaşmalı bankaya ödenmektedir. Sıfır faizli kredi kapsamında hedeflenen amaçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ürün kalite ve standartlarının arttırılması
 • KOBİ’lere finansman desteği sağlayarak nakit akışlarını dengeleme
 • İstihdamı arttırma
 • Markalaşma süresini hızlandırarak, uluslararası rekabet gücünü arttırma
 • İhracatı arttırma gibi hedefler ile KOBİ ve girişimcilere sunulmaktadır.

KOSGEB Faiz Desteğinde Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB kredi destekleri hizmetlerinden faydalanabilmek için KOSGEB veri tabanında kaydolmak gerekmektedir. Kayıt işlemleri e-devlet kanalı üzerinden kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.  2020 KOSGEB faiz desteği hizmetlerinde faydalanabilmek için gerekli unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

Kosgeb Faiz Destek Şartları

 • KOSGEB desteklerinden yalnızca KOBİ statüsünde bulunan işletmeler veya firmalar faydalanabilmektedir. Bu bağlamda KOSGEB faiz desteği yalnızca KOBİ’lere sunulmaktadır.
 • KOBİ’lerin bulunulan yıl itibari ile finansman desteklerinden faydalanmamış olması gerekmektedir. Ayrıca KOBİ’nin kuruluş tarihi baz alınarak faaliyetlerine en az bir yıl devam ediyor olma şartı aranmaktadır.
 • KOSGEB destekleri genel itibari ila anlaşmalı bankalar aracılığı ile sunulmaktadır. Bu yüzden başvuru işlemleri sırasında, KOBİ’nin veya başvuranın kredi kullanmaya engel herhangi bir durum içinde bulunmaması gerekmektedir.
 • KOBİ’nin herhangi bir vergi borcunun bulunmamış olması gerekmektedir. Ayrıca kredi değerlendirme sürecinde risk unsuru oluşturan herhangi bir faktörün bulunmamış olması veya tamamen ortadan kaldırılmış olması gerekmektedir.
 • KOSGEB kredi destekleri hizmetlerinden faydalanabilmek için gerekli görüldüğü durumlarda kefil veya teminat isteme yoluna gidilebilmektedir. Bu durumda arana şartların yerine getirilmemesi halinde kredi başvuru işlemleri olumsuz olarak sonlandırılmaktadır.
 • Son olarak 2020 KOSGEB faiz desteği hizmetlerinden daha önce faydalanılmamış olunması veya belirtilen süre hadlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bulunulan yıl içinde bir defaya mahsus olmak üzere KOSGEB faiz desteği alınabilmektedir.

KOSGEB Faiz Desteği Ne Kadar? 2020

KOBİ destekleme programlarına ait gerekli şartların sağlanması durumunda, talep edilen faizsiz kredi kullandırma aşamasına geçilmektedir.  Faizsiz kredi desteği miktarı işletme büyüklüğü ve istihdam etme oranına göre farklılık göstermektedir.  Kullanıma sunulan faizsiz kredi üst limiti ise 300.000 (üç yüz bin) TL olarak belirlenmiştir. KOSGEB kredi destekleri hakkında genel teşvik edilen sektörlere, KOSGEB sayfasında ulaşmak mümkündür. Desteklenen sektörleri içinde kredi tutarları farklılık göstermektedir. Bu durum faaliyet gösterilen sektör üretim imkan ve şartlarının değişmesinden kaynaklı meydana gelmektedir. AR-GE faaliyetleri yoğun sermaye isteyen ve aynı zamanda yüksek teknolojili teçhizat gerektiren sektörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden destek üst limiti en fazla ayrılan sektör olarak değerlendirilmektedir.

2020 KOSGEB faiz desteği belirli vadeler ile sunulmaktadır. Bu vade içinde KOBİ’lere özel ödeme planı oluşturularak, işletme nakit akışının bozulmaması esas alınmaktadır. Finansman güçlüğü oluşmasında veya yatırımlarını arttırma kararı alınmasında ise ödemelere ara verilme veya erken ödeme gibi seçeneklerde sunulmaktadır. KOSGEB faiz desteği bu bağlamda küçük ve orta büyüklükteki işletmelere can suyu politikası ile sunulmaktadır. KOSGEB kredi destekleri hakkında daha fazla bilgi almak için KOSGEB danışmanlarından bilgi edinilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.